Strona główna » Jak uratować skurczony sfilcowany sweter po praniu? Oto garść porad

Jak uratować skurczony sfilcowany sweter po praniu? Oto garść porad

Filcowanie się wełny jest zjawiskiem dość typowym. Wynika ono z naturalnych właściwości tego materiału, który jest przyjemny w dotyku i estetyczny, ale niestety dość delikatny. Dlatego właśnie rzeczy wełniane należy zawsze prać w możliwie delikatny sposób, aby uniknąć problemów.
Nowoczesne pralki automatyczne mają specjalne programy do prania wełnianej odzieży właśnie, jednakże wiele osób sądzi, że najlepiej prać wełnę ręcznie. Sfilcowany wełniany sweter damski czy męski wygląda fatalnie i średnio nadaje się do noszenia, jednakże można go uratować. Istnieją na to sprawdzone, choć siłą rzeczy nie wszystkim znane sposoby. Warto je poznać!

Zobacz co to jest filc w wikipedii

Sposób na sfilcowany sweter i znów można się ładnie ubierać


Oto stało się. Pranie poszło ewidentnie nie tak, jak powinno i naszym oczom ukazał się brzydko sfilcowany sweter – co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ ten element ubioru nie musi wcale trafić na śmietnik. Nasze babcie potrafiły takie problemy rozwiązywać i także dziś warto bazować na ich cennych doświadczeniach przekazanych kolejnym pokoleniom. Już samo prasowanie parą wodną może sporo zdziałać. Jeśli to okaże się zbyt słabym oddziaływaniem, można
wymoczyć sweter w wodzie z gliceryną (proporcja z babcinego kajetu to około 100 mililitrów gliceryny na cztery litry wody).

Jak rozciągnąć skurczony w praniu sweter krok po kroku:

  1. Umieść sweter na płaskiej powierzchni i delikatnie rozciągaj go, używając rąk lub specjalnych narzędzi do rozciągania tkanin. Możesz też użyć suszarki do włosów, aby rozgrzać sweter i ułatwić rozciąganie.

  2. Umieść sweter w specjalnym woreczku do prania lub w siatce zabezpieczającej i włóż go do pralki na program „delikatne pranie”. Następnie pozostaw sweter do wyschnięcia na płaskiej powierzchni.
     

  3. Możesz też spróbować rozciągnąć sweter, nakładając na niego wilgotną szmatkę i prasując go żelazkiem z najniższą temperaturą.
     

    Innym sposobem jest zamoczenie swetra w letniej wodzie z odrobiną płynu do prania i delikatnym płynem do płukania tkanin. Następnie delikatnie rozciągaj sweter i pozostaw do wyschnięcia na płaskiej powierzchni.

  4. Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, możesz skonsultować się z profesjonalnym pralniami lub krawcem, który może pomóc ci rozciągnąć skurczony sweter.

Przeczytaj też: Jakie rękawiczki do morsowania wybrać na zimę 2023?

Jak uratować skurczony, sfilcowany sweter damski?
Jak uratować skurczony, sfilcowany sweter damski?

Skurczony sweter z wełny – inne sposoby na „akcję ratunkową”


Zwilżony sweter można umieścić w foliowej siatce i… zamrozić. Następnie, po kilkunastu godzinach mrożenia, należy wyjąć go z komory i rozmrażać, stopniowo go przy tym rozciągając. Ponoć w wielu przypadkach udaje się w ten sposób przywrócić temu elementowi odzieży pierwotną
prezencję. Gdy martwi nas sfilcowany sweter, jak uratować go z największym prawdopodobieństwem sukcesu?


Ostatnią metodą, często uważaną za najlepszą, jest moczenie swetra w wodnym roztworze szamponu dla niemowląt, a następnie mleka. Mleka powinno być niemało – około pół litra na każdy litr wody. Pozytywnych opinii o tym sposobie nie brakuje.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jak przywrócić miękkość Swetrom?

Aby przywrócić miękkość swetrom, możesz spróbować następujących metod:
 
Pranie ręczne: Możesz umyć swetry ręcznie, używając delikatnego detergentu lub płynu do prania tkanin delikatnych. Po umyciu delikatnie wyciśnij nadmiar wody i pozostaw swetry do wyschnięcia na płaskiej powierzchni.
 
Użycie płynu do płukania: Możesz dodać do prania płyn do płukania tkanin, który pomoże zmiękczyć swetry i sprawić, że będą miękkie w dotyku.
 
Suszenie na powietrzu: Unikaj suszenia swetrów w suszarce bębnowej, ponieważ mogą one się skurczyć lub stracić miękkość. Zamiast tego pozostaw swetry do wyschnięcia na płaskiej powierzchni, unikając bezpośredniego nasłonecznienia.
 
Prasowanie: Możesz prasować swetry, używając żelazka z najniższą temperaturą i nakładając na nie wilgotną szmatkę. Pamiętaj jednak, aby nie prasować swetrów wełnianych, ponieważ mogą one stracić swoją miękkość.
 
Użycie specjalnych produktów: Możesz też spróbować użyć specjalnych produktów, takich jak odżywki do tkanin lub płyny zmiękczające, które pomogą przywrócić miękkość swetrów.Antonina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top