Strona główna » Moda lat 40. Lata czterdzieste w modzie damskiej – stylizacje

Moda lat 40. Lata czterdzieste w modzie damskiej – stylizacje

Warto zwrócić uwagę, że co jakiś czas moda powraca. To co jeszcze niedawno było wyśmiewane jako niemodne, znowu robi się modne, a to oznacza, że jeśli nasze stylizacje mają być wzorowane na minionych latach, to powinniśmy wiedzieć jak to wówczas wyglądało. Jeśli interesują nas lata 40 moda damska była wówczas bardzo ciekawa, a jednocześnie stosunkowo prosta, więc nie powinnyśmy mieć problemów z jej odtworzeniem.

Co więcej, stylizacja lata 40 sprawdza się idealnie, bez względu na to jaką mamy figurę i typ urody. Nic dziwnego, w końcu lata 40 ubiór oferowały prosty, bez skomplikowanych dodatków, a to oznacza, że każda figura świetnie się prezentuje w tak dobranych strojach.

Jakie na lata 40 ubrania były proponowane?


Zanim zaczniemy się wzorować minioną modą, najpierw dokładnie powinnyśmy sprawdzić, jakie lata 40 ubrania nam oferowały. Były to żakiety wiązane w pasie, spódnice do kolan albo do połowy łydki, jak i szerokie spodnie. Co więcej, jeśli popatrzymy na ikony mody lat 40, to szybko się przekonamy, że królowały wówczas sukienki, które również sięgały do kolan albo do połowy łydki, a dodatkowo jeszcze często były zapinane na guziki.

Kolory i wzory miałyśmy różne, bo moda lat czterdziestych oferowała nam sukienki gładkie, albo w groszki, a to oznaczało, że z łatwością można było znaleźć coś odpowiedniego na różne sytuacje. Dzięki temu każda kobieta mogła się poczuć modnie i elegancko, a jednocześnie miała pewność, że będzie jej tutaj zapewniona pełna wygoda.

Przeczytaj także: Sukienka pudrowy brudny róż – jakie dodatki, buty?

Jak prezentowały się lata 40 w modzie?


Każda epoka ma swój styl ubierania się, a to oznacza, że dzięki temu możemy prześledzić, jakie zmiany zachodziły w modzie. Co więcej, niejednokrotnie to co było modne kiedyś, modne staje się i dzisiaj, dlatego warto wiedzieć, co można ze sobą łączyć, tak aby mieć pewność, że uzyskamy ciekawy efekt końcowy. Jak się okazuje, jeśli chodzi o lata 40 moda damska, była skromna, ale jednocześnie bardzo ciekawa. Wiele się w niej działo, a kroje sukienek podkreślały atuty kobiecego ciała, dlatego każda z pań mogła wybrać to, co najlepiej do niej pasowało. Co istotne to lata 40 ubiór oferowały skromny, ale jednocześnie wygodny, dlatego też sukienki czy spódnice sięgały do połowy łydki.

Jeśli będziemy się sugerowały tym, jak wyglądały lata 40 w modzie, to możemy być pewne, że nasza stylizacja przyciągnie uwagę. Warto popatrzeć jak chodziły ubrane ikony mody lat 40-tych, bo wówczas najłatwiej będzie nam znaleźć inspiracje, na których powinnyśmy się wzorować. Dodatkowo trzeba jeszcze wspomnieć, że takie lata 40 oferowały ubrania ciekawie wykończone, bo w żakietach miałyśmy paski, a koszule niejednokrotnie miały ciekawie zakończone kołnierzyki. Co więcej, jako dodatki, które miały dopełniać całej stylizacji, niejednokrotnie były wykorzystywane apaszki. Dzięki nim można było ożywić cały strój i sprawić, że nie był on zbyt monotonny. Z pewnością warto zobaczyć jak prezentowały się lata 40 ubiór był wówczas bardzo kobiecy i obecnie niektóre kroje zaczynają znowu się pojawiać.

Moda retro lat 40. Jakie są klasyczne fasony mody retro?

Mody retro to stylizacje, które nawiązują do mody z przeszłości i charakteryzują się powrotem do klasycznych fasonów i trendów z poprzednich dekad. Oto kilka przykładów klasycznych fasonów mody retro lat 40-tych:

  • Sukienki ołówkowe to klasyczny fason sukienek, który charakteryzuje się prostym, wąskim krojem i zazwyczaj sięga do kolan lub nieco niżej.
  • Spódnice o kroju A to klasyczny fason spódnic, który charakteryzuje się rozszerzającym się kształtem od talii do dołu.
  • Marynarki o prostym kroju to klasyczny fason marynarek, który charakteryzuje się prostymi liniami i brakiem falbanek lub ozdób.
  • Buty z płaskim obcasem to klasyczny fason butów, które są wygodne i eleganckie.
  • Kapelusze to klasyczny dodatek do strojów kobiecych, który dodaje elegancji i uroku.
kapelusz moda lat 40
Kapelusze symbol mody lat 40

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jak ubierały się starsze kobiety w latach czterdziestych?

Starsze kobiety ubierały się w latach 40 w sposób bardzo różny, w zależności od ich sytuacji społecznej, zawodu, miejsca zamieszkania i indywidualnych preferencji. Ogólnie rzecz biorąc, moda dla starszych kobiet w latach 40 była bardziej zachowawcza i elegancka niż w latach poprzedzających i następujących. Starsze kobiety noszyły sukienki o długości do kostki lub nieco niżej, zazwyczaj z gładkimi, prostymi liniami i bez dużej ilości falbanek lub ozdób.

Popularne były również spódnice o klasycznym kroju i marynarki o prostym kroju. Buty dla starszych kobiet były zazwyczaj wysokie lub niskie, z płaskim obcasem lub nieco wyższym. W latach 40 starsze kobiety często noszyły również halki, które były rodzajem spódnicy zwisającej poniżej kolana. Niektóre starsze kobiety mogły również nosić kapelusze lub chusty w celu ochrony przed słońcem lub chłodem.

Jak ubierały się kobiety w PRL?

Kobiety ubierały się w PRL w sposób bardzo różny. W stylizacjach kobiet ważne było zachowanie elegancji i prostoty, a także odpowiedniego stroju na różne okazje. Kobiety mogły również nosić kapelusze lub chusty w celu ochrony przed słońcem lub chłodem. W PRL były ograniczenia w dostępie do różnorodnych ubrań i dodatków, co mogło wpływać na wybór stroju kobiet.

Antonina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top